Samsung Galaxy Xcover 4s
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Xcover 4s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Xcover 4s at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 146.2 x 73.3 x 9.7 mm (5.76 x 2.89 x 0.38 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7885 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.7, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | SM-G398F, SM-G398FN/DS |
| Price | 283 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Xcover 4s released?
The Samsung Galaxy Xcover 4s was announced 2019, June.
What is the Samsung Galaxy Xcover 4s's display size?
The Samsung Galaxy Xcover 4s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Xcover 4s have?
The Samsung Galaxy Xcover 4s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Xcover 4s have?
The Samsung Galaxy Xcover 4s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Xcover 4s have?
The Samsung Galaxy Xcover 4s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy Xcover 4s battery capacity?
The Samsung Galaxy Xcover 4s has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Xcover 4s support 5G?
No, the Samsung Galaxy Xcover 4s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Xcover 4s run?
The Samsung Galaxy Xcover 4s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Xcover 4s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Xcover 4s at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN