Samsung Galaxy Xcover FieldPro
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Xcover FieldPro at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 80.7 x 14.2 mm (6.24 x 3.18 x 0.56 in) |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~576 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 9810 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G72 MP18 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Triple-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-G889F, SM-G889A |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Xcover FieldPro released?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro was announced 2019, October.
What is the Samsung Galaxy Xcover FieldPro's display size?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Xcover FieldPro have?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Xcover FieldPro have?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Xcover FieldPro have?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Xcover FieldPro battery capacity?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Xcover FieldPro support 5G?
No, the Samsung Galaxy Xcover FieldPro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Xcover FieldPro run?
The Samsung Galaxy Xcover FieldPro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Xcover FieldPro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Xcover FieldPro at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.