Samsung Galaxy Xcover Pro
7.3/ 10
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera25 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Xcover Pro is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 4050 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Xcover Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 76.7 x 10 mm (6.30 x 3.02 x 0.39 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~79.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Exynos 9611 (10nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 25 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/k/v/r, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Removable Li-Po 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-G715FN, SM-G715F |
| Price | About $551.30 |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Xcover Pro released?
The Samsung Galaxy Xcover Pro was announced 2020, January.
What is the Samsung Galaxy Xcover Pro's display size?
The Samsung Galaxy Xcover Pro has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Xcover Pro have?
The Samsung Galaxy Xcover Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Xcover Pro have?
The Samsung Galaxy Xcover Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Xcover Pro have?
The Samsung Galaxy Xcover Pro features a 25 MP main camera. Specifications: 25 MP.
What is the Samsung Galaxy Xcover Pro battery capacity?
The Samsung Galaxy Xcover Pro has a 4050 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Xcover Pro support 5G?
No, the Samsung Galaxy Xcover Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Xcover Pro run?
The Samsung Galaxy Xcover Pro runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Xcover Pro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Xcover Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.