Samsung Galaxy Young S6310
4.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.27 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Young S6310 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.27 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Young S6310 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - S6310 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 109.4 x 58.6 x 12.5 mm (4.31 x 2.31 x 0.49 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.27 inches, 31.8 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~176 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 3.15 MP, f/2.6 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | GT-S6312, GT-S6310, GT-S6312, GT-S6310L, GT-S6310N |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Young S6310 released?
The Samsung Galaxy Young S6310 was announced 2013, February.
What is the Samsung Galaxy Young S6310's display size?
The Samsung Galaxy Young S6310 has a 3.27 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Young S6310 have?
The Samsung Galaxy Young S6310 is available with 4GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Young S6310 have?
The Samsung Galaxy Young S6310 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Young S6310 battery capacity?
The Samsung Galaxy Young S6310 has a 1300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Young S6310 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Young S6310 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Young S6310 run?
The Samsung Galaxy Young S6310 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Young S6310?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Young S6310 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN