Samsung Galaxy Z Flip3 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera12
- Memory256 GB
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 11
Sponsored
The Samsung Galaxy Z Flip 3 is an Android-based foldable smartphone manufactured, developed and marketed by Samsung Electronics as part of its Galaxy Z series. It was announced on August 11, 2021 and released on August 27, 2021, at the Samsung's Galaxy Unpacked event alongside the Galaxy Z Fold 3 and the Galaxy Watch 4, while its Bespoke Edition model was announced and released on October 20, 2021.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 11 with One UI 3.1.1 / Current: Android 15 with One UI 7 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | 8 GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 128 or 256 GB UFS 3.1 |
| Display | Dynamic AMOLED 2X, HDR10+, 1080 × 2640, 6.7 in, 22:9 aspect ratio, 426 ppi, HDR10+, 120Hz refresh rate |
| Main camera | 12, f/1.8, 27mm, 1/2.55", 1.4μm (wide) + 12, f/2.2, 12mm, 1.12μm (ultrawide), Dual Pixel PDAF, OIS, LED flash, HDR10+, panorama, 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps |
| Selfie camera | 10, f/2.4, 26mm, 1.22μm, PDAF, HDR, 4K@30fps |
| Battery | 3300 mAh |
| Weight | 183 g |
| Dimensions | Unfolded: 166 mm H / 72.2 mm W / 6.9 mm D / Folded: 86.4 mm H / 72.2 mm W / 15.9-17.1 D |
Design and display
The Samsung Galaxy Z Flip3 5G features a modern display measuring Unfolded: 166 mm H / 72.2 mm W / 6.9 mm D / Folded: 86.4 mm H / 72.2 mm W / 15.9-17.1 D. Display details: Dynamic AMOLED 2X, HDR10+, 1080 × 2640, 6.7 in, 22:9 aspect ratio, 426 ppi, HDR10+, 120Hz refresh rate. The handset weighs 183 g and is built in a Foldable slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy Z Flip3 5G is the Qualcomm Snapdragon 888 system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x2.84 GHz, 3x2.40 GHz and 4x1.80 GHz) Kryo 680. Graphics are handled by Adreno 660. It ships with 8 GB LPDDR5 RAM of RAM. Storage options: 128 or 256 GB UFS 3.1.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy Z Flip3 5G: 12, f/1.8, 27mm, 1/2.55", 1.4μm (wide) + 12, f/2.2, 12mm, 1.12μm (ultrawide), Dual Pixel PDAF, OIS, LED flash, HDR10+, panorama, 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps. Front-facing camera: 10, f/2.4, 26mm, 1.22μm, PDAF, HDR, 4K@30fps.
Battery and charging
The Samsung Galaxy Z Flip3 5G packs a 3300 mAh battery.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G. Connectivity options include Bluetooth 5.1 Wi-Fi a/b/g/n/ac/6. SIM configuration: nanoSIM, eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166 mm H / 72.2 mm W / 6.9 mm D / Folded: 86.4 mm H / 72.2 mm W / 15.9-17.1 D |
| Weight | 183 g |
| SIM | nanoSIM, eSIM |
| Build | Foldable slate |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, HDR10+, 1080 × 2640, 6.7 in, 22:9 aspect ratio, 426 ppi, HDR10+, 120Hz refresh rate |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 11 with One UI 3.1.1 / Current: Android 15 with One UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz, 3x2.40 GHz and 4x1.80 GHz) Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY | |
| Card slot | non-expandable |
| Internal | 128 or 256 GB UFS 3.1 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12, f/1.8, 27mm, 1/2.55", 1.4μm (wide) + 12, f/2.2, 12mm, 1.12μm (ultrawide), Dual Pixel PDAF, OIS, LED flash, HDR10+, panorama, 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10, f/2.4, 26mm, 1.22μm, PDAF, HDR, 4K@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.1 Wi-Fi a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | 3300 mAh |