Samsung Galaxy Z Flip4 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera12 MP
- Memory128 GB
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 12
Sponsored
The Samsung Galaxy Z Flip 4 is an Android-based foldable smartphone manufactured, developed and marketed by Samsung Electronics, as part of its Galaxy Z series. It was announced at the August 2022 edition of Galaxy Unpacked event alongside the Galaxy Z Fold 4 and the Galaxy Watch 5, and released subsequently on August 25, 2022, as the successor to the Galaxy Z Flip 3.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 12L with One UI 4.1.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| RAM | 8GB RAM |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB UFS 3.1 |
| Display | 6.7 in, Infinity-O Display / resolution / Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Main camera | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS / 12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1.12 μm / 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Selfie camera | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22 μm / 4K@30fps |
| Battery | 3700 mAh |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / Fast wireless charging 10W / Reverse wireless charging 4.5W |
| Weight | 187 g |
| Dimensions | Unfolded: 165.2 mm H / 71.9 mm W / 6.9 mm D / Folded: 84.9 mm H / 71.9 mm W / 15.9-17.1 D |
Design and display
The Samsung Galaxy Z Flip4 5G features a modern display measuring Unfolded: 165.2 mm H / 71.9 mm W / 6.9 mm D / Folded: 84.9 mm H / 71.9 mm W / 15.9-17.1 D. Display details: 6.7 in, Infinity-O Display / resolution / Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak). The handset weighs 187 g and is built in a Foldable slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy Z Flip4 5G is the Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Adreno 730. It ships with 8GB RAM of RAM. Storage options: 128GB, 256GB, 512GB UFS 3.1.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy Z Flip4 5G: 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS / 12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1.12 μm / 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+. Front-facing camera: 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22 μm / 4K@30fps.
Battery and charging
The Samsung Galaxy Z Flip4 5G packs a 3700 mAh battery. Charging support: USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / Fast wireless charging 10W / Reverse wireless charging 4.5W.
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR / 5G UW. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE. SIM configuration: Nano-SIM and eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR / 5G UW |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 165.2 mm H / 71.9 mm W / 6.9 mm D / Folded: 84.9 mm H / 71.9 mm W / 15.9-17.1 D |
| Weight | 187 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Build | Foldable slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.7 in, Infinity-O Display / resolution / Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 12L with One UI 4.1.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS 3.1 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS / 12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1.12 μm / 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22 μm / 4K@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers / 32-bit/384kHz audio / Tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / Fast wireless charging 10W / Reverse wireless charging 4.5W |
| Battery Type | 3700 mAh |
MISC | |
| Models | Bora Purple, Blue |