Samsung Galaxy Z Flip5 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera12 MP
- Memory512 GB
- Battery700 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
The Samsung Galaxy Z Flip 5 is an Android-based foldable smartphone that was announced by Samsung Electronics on July 26, 2023, alongside the Galaxy Z Fold 5, Galaxy Tab S9 and Galaxy Watch 6. Its unveiling marked the first time that the Galaxy Unpacked event was held in the company's home country of South Korea. The phone was released on August 11, 2023.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 13 with One UI 5.1.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| RAM | 8 GB RAM |
| Storage | 256 and 512GB UFS 4.0 |
| Display | 6.7 in / 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) / Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz refresh rate, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Main camera | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76", 1.8μm, Dual Pixel PDAF, OIS, Samsung S5K2LD sensor / 12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1.12μm, Sony IMX258 sensor / LED flash, HDR, panorama / 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Selfie camera | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22μm, Samsung S5K3J1 sensor / 4K@30fps, HDR |
| Battery | Li-Ion 3,700 mAh |
| Charging | Fast wired charging up to 25W / Fast wireless charging up to 15W / Reverse wireless charging up to 4.5W |
| Dimensions | Unfolded: 165.1 mm H / 71.9 mm W / 6.9 mm D / Folded: 85.1 mm H / 71.9 mm W / 15.1 mm D |
Design and display
The Samsung Galaxy Z Flip5 5G features a modern display measuring Unfolded: 165.1 mm H / 71.9 mm W / 6.9 mm D / Folded: 85.1 mm H / 71.9 mm W / 15.1 mm D. Display details: 6.7 in / 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) / Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz refresh rate, HDR10+, 1200 nits (peak). The handset weighs around 200 g and is built in a Foldable slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy Z Flip5 5G is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Adreno 740. It ships with 8 GB RAM of RAM. Storage options: 256 and 512GB UFS 4.0.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy Z Flip5 5G: 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76", 1.8μm, Dual Pixel PDAF, OIS, Samsung S5K2LD sensor / 12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1.12μm, Sony IMX258 sensor / LED flash, HDR, panorama / 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+. Front-facing camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22μm, Samsung S5K3J1 sensor / 4K@30fps, HDR.
Battery and charging
The Samsung Galaxy Z Flip5 5G packs a Li-Ion 3,700 mAh battery. Charging support: Fast wired charging up to 25W / Fast wireless charging up to 15W / Reverse wireless charging up to 4.5W.
Connectivity
Network support: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE. SIM configuration: Nano-SIM and eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 165.1 mm H / 71.9 mm W / 6.9 mm D / Folded: 85.1 mm H / 71.9 mm W / 15.1 mm D |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Build | Foldable slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.7 in / 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) / Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz refresh rate, HDR10+, 1200 nits (peak) |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 13 with One UI 5.1.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256 and 512GB UFS 4.0 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76", 1.8μm, Dual Pixel PDAF, OIS, Samsung S5K2LD sensor / 12 MP, f/2.2, 123° (ultrawide), 1.12μm, Sony IMX258 sensor / LED flash, HDR, panorama / 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22μm, Samsung S5K3J1 sensor / 4K@30fps, HDR |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast wired charging up to 25W / Fast wireless charging up to 15W / Reverse wireless charging up to 4.5W |
| Battery Type | Li-Ion 3,700 mAh |
MISC | |
| Models | Mint, Graphite, Cream, Lavender, Gray, Blue, Green, Yellow |