Samsung Galaxy Z Fold3 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera12 MP
- Memory256 GB
- Battery4400 mAh
- OSAndroid 11
Sponsored
The Samsung Galaxy Z Fold 3 is a foldable smartphone that is part of the Samsung Galaxy Z series. It was revealed by Samsung Electronics on August 11, 2021 at the Samsung Unpacked event alongside the Z Flip 3. It is the successor to the Samsung Galaxy Z Fold 2.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 11 with One UI 3.1.1 / Current: Android 15 with One UI 7 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | 12GB LPDDR5 |
| Storage | 256GB or 512GB UFS 3.1 |
| Display | Dynamic AMOLED 2X, , 7.6 in (19.3 cm), ~5:4 aspect ratio, 374 ppi, HDR10+, 120Hz refresh rate |
| Main camera | 12MP, f/1.8, 26mm, 1/1.76", 1.8 μm (wide) / 12MP, f/2.4, 52mm, 1/3.6", 1.0 μm (telephoto) / 12MP, f/2.2, 12mm, 1.12 μm (ultrawide) / Dual Pixel PDAF, PDAF, OIS, gyro-EIS, HDR, 2x optical zoom / 4K@60fps, 1080p@60/240fps, 1080p@24/30/60120fps (Pro Mode), 720p@960fps, HDR10+ |
| Selfie camera | Under-display 4, f/1.8, 1.0 μm / Cover: 10, f/2.2, 26mm, 1/3", 1.22 μm / Gyro-EIS, HDR / 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Battery | 4400mAh |
| Charging | 25W USB-C / 10W Wireless |
| Weight | 271 g |
| Dimensions | Unfolded: 158.2 mm H / 128.1 mm W / 6.4 mm D / Folded: 158.2 mm H / 67.1 mm W / 14.4-16 D |
Design and display
The Samsung Galaxy Z Fold3 5G features a modern display measuring Unfolded: 158.2 mm H / 128.1 mm W / 6.4 mm D / Folded: 158.2 mm H / 67.1 mm W / 14.4-16 D. Display details: Dynamic AMOLED 2X, , 7.6 in (19.3 cm), ~5:4 aspect ratio, 374 ppi, HDR10+, 120Hz refresh rate. The handset weighs 271 g and is built in a Foldable slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy Z Fold3 5G is the Qualcomm Snapdragon 888 system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x 2.84 GHz, 3x 2.42 GHz and 4x 1.8 GHz) Kryo 680. Graphics are handled by Adreno 660. It ships with 12GB LPDDR5 of RAM. Storage options: 256GB or 512GB UFS 3.1.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy Z Fold3 5G: 12MP, f/1.8, 26mm, 1/1.76", 1.8 μm (wide) / 12MP, f/2.4, 52mm, 1/3.6", 1.0 μm (telephoto) / 12MP, f/2.2, 12mm, 1.12 μm (ultrawide) / Dual Pixel PDAF, PDAF, OIS, gyro-EIS, HDR, 2x optical zoom / 4K@60fps, 1080p@60/240fps, 1080p@24/30/60120fps (Pro Mode), 720p@960fps, HDR10+. Front-facing camera: Under-display 4, f/1.8, 1.0 μm / Cover: 10, f/2.2, 26mm, 1/3", 1.22 μm / Gyro-EIS, HDR / 4K@30fps, 1080p@30fps.
Battery and charging
The Samsung Galaxy Z Fold3 5G packs a 4400mAh battery. Charging support: 25W USB-C / 10W Wireless.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G. Connectivity options include Bluetooth 5.2, A2DP, low-energy, aptX HD / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band. SIM configuration: nanoSIM, eSIM (USA Variants Are Single SIM Only, Without eSIM).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 158.2 mm H / 128.1 mm W / 6.4 mm D / Folded: 158.2 mm H / 67.1 mm W / 14.4-16 D |
| Weight | 271 g |
| SIM | nanoSIM, eSIM (USA Variants Are Single SIM Only, Without eSIM) |
| Build | Foldable slate |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, , 7.6 in (19.3 cm), ~5:4 aspect ratio, 374 ppi, HDR10+, 120Hz refresh rate |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 11 with One UI 3.1.1 / Current: Android 15 with One UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1x 2.84 GHz, 3x 2.42 GHz and 4x 1.8 GHz) Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY | |
| Card slot | Unsupported |
| Internal | 256GB or 512GB UFS 3.1 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | 12MP, f/1.8, 26mm, 1/1.76", 1.8 μm (wide) / 12MP, f/2.4, 52mm, 1/3.6", 1.0 μm (telephoto) / 12MP, f/2.2, 12mm, 1.12 μm (ultrawide) / Dual Pixel PDAF, PDAF, OIS, gyro-EIS, HDR, 2x optical zoom / 4K@60fps, 1080p@60/240fps, 1080p@24/30/60120fps (Pro Mode), 720p@960fps, HDR10+ |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Under-display 4, f/1.8, 1.0 μm / Cover: 10, f/2.2, 26mm, 1/3", 1.22 μm / Gyro-EIS, HDR / 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.2, A2DP, low-energy, aptX HD / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | 25W USB-C / 10W Wireless |
| Battery Type | 4400mAh |