Samsung Galaxy Z Fold5 5G
Updated May 2026
- Network5G
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery4400 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
The Samsung Galaxy Z Fold 5 is an Android-based foldable smartphone that was announced by Samsung Electronics on July 26, 2023, alongside the Galaxy Z Flip 5, Galaxy Tab S9 and Galaxy Watch 6. The unveiling marked the first time that the Galaxy Unpacked event was held in the company's home country of South Korea. The phone was released on August 11, 2023.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 13 with One UI 5.1.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| RAM | 12GB RAM |
| Storage | 256GB, 512GB and 1TB |
| Display | Dynamic AMOLED 2X / , 7.6 in (19.3 cm), ~6:5 aspect ratio, 373 ppi, / HDR10+, 120Hz refresh rate, 1750 nits (peak) |
| Selfie camera | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0μm, under display / Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3", 1.22μm / 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Ion 4400 mAh |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / Fast wireless charging 15W / Reverse wireless charging 4.5W |
| Weight | 253 g |
Design and display
The Samsung Galaxy Z Fold5 5G features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: Dynamic AMOLED 2X / , 7.6 in (19.3 cm), ~6:5 aspect ratio, 373 ppi, / HDR10+, 120Hz refresh rate, 1750 nits (peak). The handset weighs 253 g and is built in a Foldable slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy Z Fold5 5G is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Adreno 740. It ships with 12GB RAM of RAM. Storage options: 256GB, 512GB and 1TB.
Camera
Front-facing camera: 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0μm, under display / Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3", 1.22μm / 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS.
Battery and charging
The Samsung Galaxy Z Fold5 5G packs a Li-Ion 4400 mAh battery. Charging support: USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / Fast wireless charging 15W / Reverse wireless charging 4.5W.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD. SIM configuration: Nano-SIM and eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Weight | 253 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Build | Foldable slate |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X / , 7.6 in (19.3 cm), ~6:5 aspect ratio, 373 ppi, / HDR10+, 120Hz refresh rate, 1750 nits (peak) |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 13 with One UI 5.1.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 256GB, 512GB and 1TB |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0μm, under display / Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3", 1.22μm / 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / Fast wireless charging 15W / Reverse wireless charging 4.5W |
| Battery Type | Li-Ion 4400 mAh |