Samsung Guru Music 2
2.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.0 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Guru Music 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.0 inches display, a 208 MHz chipset, and a 800 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Guru Music 2 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 112.7 x 46.4 x 13.1 mm (4.44 x 1.83 x 0.52 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
PLATFORM | |
| CPU | 208 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | SM-B310E |
| Price | About 22 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Guru Music 2 released?
The Samsung Guru Music 2 was announced 2014, May.
What is the Samsung Guru Music 2's display size?
The Samsung Guru Music 2 has a 2.0 inches display with 128 x 160 pixels (~102 ppi density) resolution.
What is the Samsung Guru Music 2 battery capacity?
The Samsung Guru Music 2 has a 800 mAh battery.
Does the Samsung Guru Music 2 support 5G?
No, the Samsung Guru Music 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Guru Music 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Guru Music 2 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.