Samsung Guru Plus
3.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display1.5 inches · 128×128
- CameraNo
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Guru Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 1.5 inches display, a 208 MHz chipset, and a 800 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Guru Plus at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, Q2 |
| Status | Available. Released 2015, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 108 x 45 x 13.2 mm (4.25 x 1.77 x 0.52 in) |
| Weight | 66 g (2.33 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~14.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
PLATFORM | |
| CPU | 208 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB (charging only) |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Dark Blue |
| Models | SM-B110, SM-B110E |
| Price | About 22 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Guru Plus released?
The Samsung Guru Plus was announced 2015, Q2.
What is the Samsung Guru Plus's display size?
The Samsung Guru Plus has a 1.5 inches display with 128 x 128 pixels resolution.
What is the Samsung Guru Plus battery capacity?
The Samsung Guru Plus has a 800 mAh battery.
Does the Samsung Guru Plus support 5G?
No, the Samsung Guru Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Guru Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Guru Plus at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.