Samsung I8200 Galaxy S III mini VE
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a 1.2 GHz dual-core Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 121.6 x 63 x 9.9 mm (4.79 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.2 GHz dual-core Cortex-A9 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (I8200N only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue, Gray, Black |
| Models | GT-I8200, GT-I8200N, GT-I8200L |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE released?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE was announced 2014, March.
What is the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE's display size?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE have?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE have?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE have?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE battery capacity?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE support 5G?
No, the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE run?
The Samsung I8200 Galaxy S III mini VE runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung I8200 Galaxy S III mini VE at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.