Samsung I9105 Galaxy S II Plus
4.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung I9105 Galaxy S II Plus at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, February |
BODY | |
| Dimensions | 125.3 x 66.1 x 8.5 mm (4.93 x 2.60 x 0.33 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI 5 |
| Chipset | Broadcom BC28155 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.6, 1/3.2", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DPR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (I9105P model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Chic White, Dark Blue |
| Models | GT-I9105P, GT-I9105 |
| Price | About 234 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung I9105 Galaxy S II Plus released?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus was announced 2013, January.
What is the Samsung I9105 Galaxy S II Plus's display size?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung I9105 Galaxy S II Plus have?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung I9105 Galaxy S II Plus have?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung I9105 Galaxy S II Plus have?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung I9105 Galaxy S II Plus battery capacity?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus has a 1650 mAh battery.
Does the Samsung I9105 Galaxy S II Plus support 5G?
No, the Samsung I9105 Galaxy S II Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung I9105 Galaxy S II Plus run?
The Samsung I9105 Galaxy S II Plus runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung I9105 Galaxy S II Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung I9105 Galaxy S II Plus at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN