| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 136.6 x 70.8 x 8.6 mm (5.38 x 2.79 x 0.34 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 or 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.9 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | Pebble blue, Marble white, Amber brown, Garnet red, Sapphire black, Titanium grey, La Fleur, Pink |
| Models | GT-I9300I, GT-I9300RWI |
| Price | About 334 USD |