Samsung I9506 Galaxy S4
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung I9506 Galaxy S4 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung I9506 Galaxy S4 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - I9506 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - I9506 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - I9506 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q3 |
| Status | Available. Released 2013, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 136.6 x 69.8 x 7.9 mm (5.38 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/3", 1.14µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Frost, Black Mist (I9506)/ Arctic Blue, Red Aurora, rose gold white, rose gold black, deep black (SHV-E330S) |
| Models | SHV-E330S, GT-i9506, GT-I9506, GT-I9507V, SHV-E330K |
| Price | About 435 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung I9506 Galaxy S4 released?
The Samsung I9506 Galaxy S4 was announced 2013, Q3.
What is the Samsung I9506 Galaxy S4's display size?
The Samsung I9506 Galaxy S4 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung I9506 Galaxy S4 have?
The Samsung I9506 Galaxy S4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung I9506 Galaxy S4 have?
The Samsung I9506 Galaxy S4 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung I9506 Galaxy S4 have?
The Samsung I9506 Galaxy S4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung I9506 Galaxy S4 battery capacity?
The Samsung I9506 Galaxy S4 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung I9506 Galaxy S4 support 5G?
No, the Samsung I9506 Galaxy S4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung I9506 Galaxy S4 run?
The Samsung I9506 Galaxy S4 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung I9506 Galaxy S4?
AppsApk's editorial team rates the Samsung I9506 Galaxy S4 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.