Samsung Metro 360
3.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Metro 360 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 2.4 inches display, a 312 MHz chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Metro 360 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
BODY | |
| Dimensions | 117.3 x 49.5 x 11.4 mm (4.62 x 1.95 x 0.45 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| CPU | 312 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Brown |
| Models | SM-B360E |
| Price | About 55 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Metro 360 released?
The Samsung Metro 360 was announced 2015.
What is the Samsung Metro 360's display size?
The Samsung Metro 360 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Samsung Metro 360 have?
The Samsung Metro 360 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Metro 360 battery capacity?
The Samsung Metro 360 has a 1000 mAh battery.
Does the Samsung Metro 360 support 5G?
No, the Samsung Metro 360 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Metro 360?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Metro 360 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.