Samsung Rex 60 C3312R
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Rex 60 C3312R is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Rex 60 C3312R at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 101.8 x 55 x 12.2 mm (4.01 x 2.17 x 0.48 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 30MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray, Blue |
| Models | GT-C3312R, GT-C3310R |
| Price | About 55 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Rex 60 C3312R released?
The Samsung Rex 60 C3312R was announced 2013, February.
What is the Samsung Rex 60 C3312R's display size?
The Samsung Rex 60 C3312R has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Samsung Rex 60 C3312R have?
The Samsung Rex 60 C3312R features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Samsung Rex 60 C3312R battery capacity?
The Samsung Rex 60 C3312R has a 1000 mAh battery.
Does the Samsung Rex 60 C3312R support 5G?
No, the Samsung Rex 60 C3312R does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Rex 60 C3312R?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Rex 60 C3312R at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.