Samsung Rex 70 S3802
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Rex 70 S3802 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, a 2 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Rex 70 S3802 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 104.9 x 57.2 x 12 mm (4.13 x 2.25 x 0.47 in) |
| Weight | 89.2 g (3.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~46.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 10MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray, Blue |
| Models | GT-S3802, GT-S3800 |
| Price | About 66 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Rex 70 S3802 released?
The Samsung Rex 70 S3802 was announced 2013, February.
What is the Samsung Rex 70 S3802's display size?
The Samsung Rex 70 S3802 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Samsung Rex 70 S3802 have?
The Samsung Rex 70 S3802 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Rex 70 S3802 battery capacity?
The Samsung Rex 70 S3802 has a 1000 mAh battery.
Does the Samsung Rex 70 S3802 support 5G?
No, the Samsung Rex 70 S3802 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Rex 70 S3802?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Rex 70 S3802 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.