Samsung S7710 Galaxy Xcover 2
4.7/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 130.5 x 67.7 x 12 mm (5.14 x 2.67 x 0.47 in) |
| Weight | 148.5 g (5.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI 5 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DNSe sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | GT-S7710, GT-S7710L |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 released?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 was announced 2013, January.
What is the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2's display size?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 have?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 have?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 have?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 battery capacity?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 has a 1700 mAh battery.
Does the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 support 5G?
No, the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 run?
The Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung S7710 Galaxy Xcover 2 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.