Samsung Star Deluxe Duos S5292
3.0/ 10
Announced 2012Available
- NetworkGSM
- Display3.5 inches · 320×480
- CameraYes
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Star Deluxe Duos S5292 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.5 inches display, a 312 MHz chipset, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Star Deluxe Duos S5292 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 113 x 61.9 x 11.8 mm (4.45 x 2.44 x 0.46 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| CPU | 312 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Brown |
| Models | GT-S5292 |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Star Deluxe Duos S5292 released?
The Samsung Star Deluxe Duos S5292 was announced 2012, December.
What is the Samsung Star Deluxe Duos S5292's display size?
The Samsung Star Deluxe Duos S5292 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What is the Samsung Star Deluxe Duos S5292 battery capacity?
The Samsung Star Deluxe Duos S5292 has a 1000 mAh battery.
Does the Samsung Star Deluxe Duos S5292 support 5G?
No, the Samsung Star Deluxe Duos S5292 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Star Deluxe Duos S5292?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Star Deluxe Duos S5292 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.