Samsung Z3
5.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSTizen 2.3
Sponsored
The Samsung Z3 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and a 2600 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Z3 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 141.6 x 70 x 7.9 mm (5.57 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Tizen 2.3, upgradable to 2.4 |
| Chipset | Spreadtrum SC7730 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity MP4/H.264 player MP3/WAV/AAC/Flac player Photo viewer Document viewer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | SM-Z300H/DD, SM-Z300H |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Z3 released?
The Samsung Z3 was announced 2015, October.
What is the Samsung Z3's display size?
The Samsung Z3 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Z3 have?
The Samsung Z3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Z3 have?
The Samsung Z3 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Z3 have?
The Samsung Z3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Z3 battery capacity?
The Samsung Z3 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Z3 support 5G?
No, the Samsung Z3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Z3 run?
The Samsung Z3 runs Tizen 2.3.
What is AppsApk's rating for the Samsung Z3?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Z3 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.