TECNO Camon 12 Air
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.55 inches · 720×1600
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Camon 12 Air is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.55 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Camon 12 Air at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 76.1 x 8.2 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); HIOS 5.5 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, PDAF 5 MP 2 MP, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Alpenglow Gold, Stellar Purple |
● Questions about this phone
When was the TECNO Camon 12 Air released?
The TECNO Camon 12 Air was announced 2019, October.
What is the TECNO Camon 12 Air's display size?
The TECNO Camon 12 Air has a 6.55 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the TECNO Camon 12 Air have?
The TECNO Camon 12 Air is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Camon 12 Air have?
The TECNO Camon 12 Air is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the TECNO Camon 12 Air have?
The TECNO Camon 12 Air features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the TECNO Camon 12 Air battery capacity?
The TECNO Camon 12 Air has a 4000 mAh battery.
Does the TECNO Camon 12 Air support 5G?
No, the TECNO Camon 12 Air does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Camon 12 Air run?
The TECNO Camon 12 Air runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the TECNO Camon 12 Air?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Camon 12 Air at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.