TECNO Pouvoir 3
4.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The TECNO Pouvoir 3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the TECNO Pouvoir 3 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.6 x 76.7 x 8.5 mm (6.20 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) |
| Protection | NEG |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); HIOS 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT6739WA (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, Blue |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the TECNO Pouvoir 3 released?
The TECNO Pouvoir 3 was announced 2019, June.
What is the TECNO Pouvoir 3's display size?
The TECNO Pouvoir 3 has a 6.2 inches display with 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the TECNO Pouvoir 3 have?
The TECNO Pouvoir 3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Pouvoir 3 have?
The TECNO Pouvoir 3 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the TECNO Pouvoir 3 have?
The TECNO Pouvoir 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the TECNO Pouvoir 3 battery capacity?
The TECNO Pouvoir 3 has a 5000 mAh battery.
Does the TECNO Pouvoir 3 support 5G?
No, the TECNO Pouvoir 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Pouvoir 3 run?
The TECNO Pouvoir 3 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the TECNO Pouvoir 3?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Pouvoir 3 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.