TECNO Camon 12
5.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.52 inches · 720×1600
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Camon 12 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.52 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Camon 12 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 166 x 75.8 x 8.2 mm (6.54 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 170.7 g (6.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); HIOS 5.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, PDAF 8 MP 2 MP, depth sensor |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dawn Blue, Dark Jade, Sky Cyan |
| Price | About 141 USD |
● Questions about this phone
When was the TECNO Camon 12 released?
The TECNO Camon 12 was announced 2019, August.
What is the TECNO Camon 12's display size?
The TECNO Camon 12 has a 6.52 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the TECNO Camon 12 have?
The TECNO Camon 12 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Camon 12 have?
The TECNO Camon 12 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the TECNO Camon 12 have?
The TECNO Camon 12 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the TECNO Camon 12 battery capacity?
The TECNO Camon 12 has a 4000 mAh battery.
Does the TECNO Camon 12 support 5G?
No, the TECNO Camon 12 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Camon 12 run?
The TECNO Camon 12 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the TECNO Camon 12?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Camon 12 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.