TECNO Pouvoir 3 Plus
5.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1548
- Camera32 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Pouvoir 3 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 32 MP main camera, a 6000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Pouvoir 3 Plus at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 76 x 9.2 mm (6.26 x 2.99 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.5 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1548 pixels (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), HIOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, Blue |
| Models | LB8 |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the TECNO Pouvoir 3 Plus released?
The TECNO Pouvoir 3 Plus was announced 2019, August.
What is the TECNO Pouvoir 3 Plus's display size?
The TECNO Pouvoir 3 Plus has a 6.35 inches display with 720 x 1548 pixels (~269 ppi density) resolution.
How much RAM does the TECNO Pouvoir 3 Plus have?
The TECNO Pouvoir 3 Plus comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Pouvoir 3 Plus have?
The TECNO Pouvoir 3 Plus is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the TECNO Pouvoir 3 Plus have?
The TECNO Pouvoir 3 Plus features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the TECNO Pouvoir 3 Plus battery capacity?
The TECNO Pouvoir 3 Plus has a 6000 mAh battery.
Does the TECNO Pouvoir 3 Plus support 5G?
No, the TECNO Pouvoir 3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Pouvoir 3 Plus run?
The TECNO Pouvoir 3 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), HIOS 5.0).
What is AppsApk's rating for the TECNO Pouvoir 3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Pouvoir 3 Plus at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.