TECNO Pouvoir 3 Air
3.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Pouvoir 3 Air is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Pouvoir 3 Air at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 163 x 78.2 x 9.3 mm (6.42 x 3.08 x 0.37 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~179 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 Pie (Go edition), HIOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Midnight Black, Aqua Blue |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the TECNO Pouvoir 3 Air released?
The TECNO Pouvoir 3 Air was announced 2019, August.
What is the TECNO Pouvoir 3 Air's display size?
The TECNO Pouvoir 3 Air has a 6.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the TECNO Pouvoir 3 Air have?
The TECNO Pouvoir 3 Air comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Pouvoir 3 Air have?
The TECNO Pouvoir 3 Air is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the TECNO Pouvoir 3 Air have?
The TECNO Pouvoir 3 Air features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the TECNO Pouvoir 3 Air battery capacity?
The TECNO Pouvoir 3 Air has a 5000 mAh battery.
Does the TECNO Pouvoir 3 Air support 5G?
No, the TECNO Pouvoir 3 Air does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Pouvoir 3 Air run?
The TECNO Pouvoir 3 Air runs Android 9.0 (full: Android 9.0 Pie (Go edition), HIOS 5.0).
What is AppsApk's rating for the TECNO Pouvoir 3 Air?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Pouvoir 3 Air at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.