TECNO Camon 12 Pro
7.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1600
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Camon 12 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Camon 12 Pro at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.6 x 75.5 x 7.8 mm (6.24 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 97.4 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~276 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); HIOS 5.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, PDAF 8 MP 2 MP, depth sensor |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dawn Blue |
| Price | About 141 USD |
● Questions about this phone
When was the TECNO Camon 12 Pro released?
The TECNO Camon 12 Pro was announced 2019, September.
What is the TECNO Camon 12 Pro's display size?
The TECNO Camon 12 Pro has a 6.35 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the TECNO Camon 12 Pro have?
The TECNO Camon 12 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Camon 12 Pro have?
The TECNO Camon 12 Pro is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the TECNO Camon 12 Pro have?
The TECNO Camon 12 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the TECNO Camon 12 Pro battery capacity?
The TECNO Camon 12 Pro has a 3500 mAh battery.
Does the TECNO Camon 12 Pro support 5G?
No, the TECNO Camon 12 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Camon 12 Pro run?
The TECNO Camon 12 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the TECNO Camon 12 Pro?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Camon 12 Pro at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.