TECNO Spark Go
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1560
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery—
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Spark Go is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Spark Go at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.1 x 75 x 9.2 mm (6.15 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), HIOS 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Nebula Black, Royal Purple |
| Models | KC1 |
| Price | 71.51 |
● Questions about this phone
When was the TECNO Spark Go released?
The TECNO Spark Go was announced 2019, August.
What is the TECNO Spark Go's display size?
The TECNO Spark Go has a 6.1 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the TECNO Spark Go have?
The TECNO Spark Go is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Spark Go have?
The TECNO Spark Go is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the TECNO Spark Go have?
The TECNO Spark Go features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the TECNO Spark Go support 5G?
No, the TECNO Spark Go does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Spark Go run?
The TECNO Spark Go runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), HIOS 5.0).
What is AppsApk's rating for the TECNO Spark Go?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Spark Go at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal