TECNO Pop 3 Plus
5.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.52 inches · 720×1600
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The TECNO Pop 3 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.52 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the TECNO Pop 3 Plus at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 166.7 x 75.8 x 8.4 mm (6.56 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 180.5 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); HIOS 5.5 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Vacation Blue, Hillier Purple |
● Questions about this phone
When was the TECNO Pop 3 Plus released?
The TECNO Pop 3 Plus was announced 2019, December.
What is the TECNO Pop 3 Plus's display size?
The TECNO Pop 3 Plus has a 6.52 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the TECNO Pop 3 Plus have?
The TECNO Pop 3 Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the TECNO Pop 3 Plus have?
The TECNO Pop 3 Plus is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the TECNO Pop 3 Plus have?
The TECNO Pop 3 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the TECNO Pop 3 Plus battery capacity?
The TECNO Pop 3 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the TECNO Pop 3 Plus support 5G?
No, the TECNO Pop 3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the TECNO Pop 3 Plus run?
The TECNO Pop 3 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the TECNO Pop 3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the TECNO Pop 3 Plus at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.