ZTE Axon 10 Pro 5G
8.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.47 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Axon 10 Pro 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.47 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Axon 10 Pro 5G at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
10.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (6.27 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MiFavor 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 11mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Models | A2020 |
| Price | About 1000 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Axon 10 Pro 5G released?
The ZTE Axon 10 Pro 5G was announced 2019, February.
What is the ZTE Axon 10 Pro 5G's display size?
The ZTE Axon 10 Pro 5G has a 6.47 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Axon 10 Pro 5G have?
The ZTE Axon 10 Pro 5G is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Axon 10 Pro 5G have?
The ZTE Axon 10 Pro 5G is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the ZTE Axon 10 Pro 5G have?
The ZTE Axon 10 Pro 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the ZTE Axon 10 Pro 5G battery capacity?
The ZTE Axon 10 Pro 5G has a 4000 mAh battery.
Does the ZTE Axon 10 Pro 5G support 5G?
Yes, the ZTE Axon 10 Pro 5G supports 5G networks.
What operating system does the ZTE Axon 10 Pro 5G run?
The ZTE Axon 10 Pro 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Axon 10 Pro 5G?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Axon 10 Pro 5G at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN