ZTE Blade 20
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.49 inches · 720×1560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade 20 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.49 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade 20 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 76.6 x 9 mm (6.41 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.49 inches, 103.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~265 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Turquoise, Magic red |
| Models | V1050 |
| Price | About $143.29 |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade 20 released?
The ZTE Blade 20 was announced 2019, October.
What is the ZTE Blade 20's display size?
The ZTE Blade 20 has a 6.49 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade 20 have?
The ZTE Blade 20 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade 20 have?
The ZTE Blade 20 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade 20 have?
The ZTE Blade 20 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE Blade 20 battery capacity?
The ZTE Blade 20 has a 5000 mAh battery.
Does the ZTE Blade 20 support 5G?
No, the ZTE Blade 20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE Blade 20 run?
The ZTE Blade 20 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade 20?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade 20 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.