| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
| Dimensions | 162.9 x 76.6 x 9 mm (6.41 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.49 inches, 103.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~265 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU |
Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU |
Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Triple |
16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor |
| Features |
LED flash, HDR, panorama |
| Video |
1080p@30fps |
| Dual |
8 MP, f/2.0 |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W |
| Colors | Turquoise, Magic red |
| Models | V1050 |
| Price | About $144.23 |