ZTE Blade A3 (2019)
4.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade A3 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade A3 (2019) at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 137.4 x 67.5 x 10.5 mm (5.41 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Build | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 66 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade A3 (2019) released?
The ZTE Blade A3 (2019) was announced 2019, April.
What is the ZTE Blade A3 (2019)'s display size?
The ZTE Blade A3 (2019) has a 5.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade A3 (2019) have?
The ZTE Blade A3 (2019) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade A3 (2019) have?
The ZTE Blade A3 (2019) is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade A3 (2019) have?
The ZTE Blade A3 (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the ZTE Blade A3 (2019) battery capacity?
The ZTE Blade A3 (2019) has a 2000 mAh battery.
Does the ZTE Blade A3 (2019) support 5G?
No, the ZTE Blade A3 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade A3 (2019) run?
The ZTE Blade A3 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 Pie (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade A3 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade A3 (2019) at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.