ZTE Blade A5 (2019)
6.0/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade A5 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade A5 (2019) at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
1.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 145.8 x 70 x 9.6 mm (5.74 x 2.76 x 0.38 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade A5 (2019) released?
The ZTE Blade A5 (2019) was announced 2019, May.
What is the ZTE Blade A5 (2019)'s display size?
The ZTE Blade A5 (2019) has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade A5 (2019) have?
The ZTE Blade A5 (2019) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade A5 (2019) have?
The ZTE Blade A5 (2019) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade A5 (2019) have?
The ZTE Blade A5 (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the ZTE Blade A5 (2019) battery capacity?
The ZTE Blade A5 (2019) has a 2600 mAh battery.
Does the ZTE Blade A5 (2019) support 5G?
No, the ZTE Blade A5 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade A5 (2019) run?
The ZTE Blade A5 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade A5 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade A5 (2019) at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.