ZTE Axon 9 Pro
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 1080×2248
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE Axon 9 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.21 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.76 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE Axon 9 Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 74.5 x 7.9 mm (6.16 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 97.1 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2248 pixels (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.76 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, OIS, dual pixel PDAF, OIS 20 MP, 10mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | A2019G Pro |
| Price | About 650 EUR |
● Questions about this phone
When was the ZTE Axon 9 Pro released?
The ZTE Axon 9 Pro was announced 2018, August.
What is the ZTE Axon 9 Pro's display size?
The ZTE Axon 9 Pro has a 6.21 inches display with 1080 x 2248 pixels (~402 ppi density) resolution.
How much RAM does the ZTE Axon 9 Pro have?
The ZTE Axon 9 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Axon 9 Pro have?
The ZTE Axon 9 Pro is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the ZTE Axon 9 Pro have?
The ZTE Axon 9 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the ZTE Axon 9 Pro battery capacity?
The ZTE Axon 9 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the ZTE Axon 9 Pro support 5G?
No, the ZTE Axon 9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Axon 9 Pro run?
The ZTE Axon 9 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Axon 9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Axon 9 Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN