ZTE Blade 10 Prime
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade 10 Prime is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade 10 Prime at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 75.2 x 7.9 mm (6.22 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 5 MP, f/2.2, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W USB Power Delivery 2.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About $176.35 |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade 10 Prime released?
The ZTE Blade 10 Prime was announced 2019, November.
What is the ZTE Blade 10 Prime's display size?
The ZTE Blade 10 Prime has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade 10 Prime have?
The ZTE Blade 10 Prime comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade 10 Prime have?
The ZTE Blade 10 Prime is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade 10 Prime have?
The ZTE Blade 10 Prime features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE Blade 10 Prime battery capacity?
The ZTE Blade 10 Prime has a 3200 mAh battery.
Does the ZTE Blade 10 Prime support 5G?
No, the ZTE Blade 10 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade 10 Prime run?
The ZTE Blade 10 Prime runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade 10 Prime?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade 10 Prime at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.