ZTE Blade A7 Prime
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.09 inches · 720×1560
- Camera
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade A7 Prime is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.09 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade A7 Prime at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 72.9 x 8.1 mm (6.17 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Dual | |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 99.85 |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade A7 Prime released?
The ZTE Blade A7 Prime was announced 2019, November.
What is the ZTE Blade A7 Prime's display size?
The ZTE Blade A7 Prime has a 6.09 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade A7 Prime have?
The ZTE Blade A7 Prime comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade A7 Prime have?
The ZTE Blade A7 Prime is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What is the ZTE Blade A7 Prime battery capacity?
The ZTE Blade A7 Prime has a 3200 mAh battery.
Does the ZTE Blade A7 Prime support 5G?
No, the ZTE Blade A7 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade A7 Prime run?
The ZTE Blade A7 Prime runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade A7 Prime?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade A7 Prime at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.