ZTE Blade A7 Vita
7.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE Blade A7 Vita is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE Blade A7 Vita at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 69.5 x 7.9 mm (5.79 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP or 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | A0722 |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade A7 Vita released?
The ZTE Blade A7 Vita was announced 2018, December.
What is the ZTE Blade A7 Vita's display size?
The ZTE Blade A7 Vita has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade A7 Vita have?
The ZTE Blade A7 Vita is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade A7 Vita have?
The ZTE Blade A7 Vita is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade A7 Vita have?
The ZTE Blade A7 Vita features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the ZTE Blade A7 Vita battery capacity?
The ZTE Blade A7 Vita has a 3200 mAh battery.
Does the ZTE Blade A7 Vita support 5G?
No, the ZTE Blade A7 Vita does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade A7 Vita run?
The ZTE Blade A7 Vita runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade A7 Vita?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade A7 Vita at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.