ZTE Blade V10 Vita
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSIPS LCD capacitive touchscreen
Sponsored
The ZTE Blade V10 Vita is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) chipset, and a 3200 mAh battery. AppsApk rates the ZTE Blade V10 Vita at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.1 x 75.8 x 8.1 mm (6.19 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Chipset | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| CPU | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (64/3GB model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Green |
| Price | About 202 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade V10 Vita released?
The ZTE Blade V10 Vita was announced 2019, February.
What is the ZTE Blade V10 Vita's display size?
The ZTE Blade V10 Vita has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade V10 Vita have?
The ZTE Blade V10 Vita is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade V10 Vita have?
The ZTE Blade V10 Vita is available with 32GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade V10 Vita have?
The ZTE Blade V10 Vita features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the ZTE Blade V10 Vita battery capacity?
The ZTE Blade V10 Vita has a 3200 mAh battery.
Does the ZTE Blade V10 Vita support 5G?
No, the ZTE Blade V10 Vita does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade V10 Vita run?
The ZTE Blade V10 Vita runs IPS LCD capacitive touchscreen.
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade V10 Vita?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade V10 Vita at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.