ZTE Blade V10
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE Blade V10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE Blade V10 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.8 x 75.2 x 7.8 mm (6.21 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MiFavor 9.0 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade V10 released?
The ZTE Blade V10 was announced 2019, February.
What is the ZTE Blade V10's display size?
The ZTE Blade V10 has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade V10 have?
The ZTE Blade V10 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade V10 have?
The ZTE Blade V10 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade V10 have?
The ZTE Blade V10 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE Blade V10 battery capacity?
The ZTE Blade V10 has a 3200 mAh battery.
Does the ZTE Blade V10 support 5G?
No, the ZTE Blade V10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade V10 run?
The ZTE Blade V10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade V10?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade V10 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN