ZTE Blade V9 Vita
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery—
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE Blade V9 Vita is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE Blade V9 Vita at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 146.8 x 68.7 x 7.6 mm (5.78 x 2.70 x 0.30 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (Russia only) |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade V9 Vita released?
The ZTE Blade V9 Vita was announced 2018, February.
What is the ZTE Blade V9 Vita's display size?
The ZTE Blade V9 Vita has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade V9 Vita have?
The ZTE Blade V9 Vita is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade V9 Vita have?
The ZTE Blade V9 Vita is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade V9 Vita have?
The ZTE Blade V9 Vita features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
Does the ZTE Blade V9 Vita support 5G?
No, the ZTE Blade V9 Vita does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade V9 Vita run?
The ZTE Blade V9 Vita runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade V9 Vita?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade V9 Vita at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN