ZTE Blade V9
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE Blade V9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE Blade V9 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.4 x 70.6 x 7.5 mm (5.96 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 or 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (64 GB model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Grey |
| Price | About 166. USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Blade V9 released?
The ZTE Blade V9 was announced 2018, February.
What is the ZTE Blade V9's display size?
The ZTE Blade V9 has a 5.7 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Blade V9 have?
The ZTE Blade V9 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Blade V9 have?
The ZTE Blade V9 is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the ZTE Blade V9 have?
The ZTE Blade V9 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE Blade V9 battery capacity?
The ZTE Blade V9 has a 3100 mAh battery.
Does the ZTE Blade V9 support 5G?
No, the ZTE Blade V9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Blade V9 run?
The ZTE Blade V9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Blade V9?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Blade V9 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.