ZTE Grand X View 2
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4620 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The ZTE Grand X View 2 is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-7 chipset, a 5 MP main camera, a 4620 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the ZTE Grand X View 2 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 25(1900) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 215 x 125 x 9.4 mm (8.46 x 4.92 x 0.37 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 180 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Grand X View 2 released?
The ZTE Grand X View 2 was announced 2017, July.
What is the ZTE Grand X View 2's display size?
The ZTE Grand X View 2 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Grand X View 2 have?
The ZTE Grand X View 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Grand X View 2 have?
The ZTE Grand X View 2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the ZTE Grand X View 2 have?
The ZTE Grand X View 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the ZTE Grand X View 2 battery capacity?
The ZTE Grand X View 2 has a 4620 mAh battery.
Does the ZTE Grand X View 2 support 5G?
No, the ZTE Grand X View 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Grand X View 2 run?
The ZTE Grand X View 2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Grand X View 2?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Grand X View 2 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.