ZTE nubia N3
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The ZTE nubia N3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.01 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the ZTE nubia N3 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.8 x 75.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 92.8 cm2 (~77.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); nubia UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.2, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic DTS Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | To be confirmed |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Obsidian Black, Space Gold, Nebula Red |
| Price | About 333 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia N3 released?
The ZTE nubia N3 was announced 2018, March.
What is the ZTE nubia N3's display size?
The ZTE nubia N3 has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia N3 have?
The ZTE nubia N3 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia N3 have?
The ZTE nubia N3 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia N3 have?
The ZTE nubia N3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE nubia N3 battery capacity?
The ZTE nubia N3 has a 5000 mAh battery.
Does the ZTE nubia N3 support 5G?
No, the ZTE nubia N3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE nubia N3 run?
The ZTE nubia N3 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia N3?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia N3 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.