ZTE nubia Red Magic 3s
8.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.65 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE nubia Red Magic 3s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.65 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE nubia Red Magic 3s at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 30(2300), 66(1700/2100) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 171.7 x 78.5 x 9.7 mm (6.76 x 3.09 x 0.38 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.65 inches, 108.6 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Redmagic 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 2.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS XU1tra sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; accessory connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Quick Charge 4+ |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Red/Blue |
| Price | About 499 USD"; |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia Red Magic 3s released?
The ZTE nubia Red Magic 3s was announced 2019, September.
What is the ZTE nubia Red Magic 3s's display size?
The ZTE nubia Red Magic 3s has a 6.65 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia Red Magic 3s have?
The ZTE nubia Red Magic 3s is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia Red Magic 3s have?
The ZTE nubia Red Magic 3s is available with 128GB / 8GB / 256GB / 12GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia Red Magic 3s have?
The ZTE nubia Red Magic 3s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the ZTE nubia Red Magic 3s battery capacity?
The ZTE nubia Red Magic 3s has a 5000 mAh battery.
Does the ZTE nubia Red Magic 3s support 5G?
No, the ZTE nubia Red Magic 3s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia Red Magic 3s run?
The ZTE nubia Red Magic 3s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia Red Magic 3s?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia Red Magic 3s at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.