ZTE nubia Red Magic
7.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE nubia Red Magic is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 24 MP main camera, a 3800 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE nubia Red Magic at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 74.9 x 9.5 mm (6.22 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Dinorex T2X-1 scratch/shock resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Redmagic 1.0 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/1.7, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Flame Red |
| Models | NX609J |
| Price | About 444 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia Red Magic released?
The ZTE nubia Red Magic was announced 2018, April.
What is the ZTE nubia Red Magic's display size?
The ZTE nubia Red Magic has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia Red Magic have?
The ZTE nubia Red Magic is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia Red Magic have?
The ZTE nubia Red Magic is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia Red Magic have?
The ZTE nubia Red Magic features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the ZTE nubia Red Magic battery capacity?
The ZTE nubia Red Magic has a 3800 mAh battery.
Does the ZTE nubia Red Magic support 5G?
No, the ZTE nubia Red Magic does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia Red Magic run?
The ZTE nubia Red Magic runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia Red Magic?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia Red Magic at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN