ZTE nubia V18
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory—
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The ZTE nubia V18 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.01 inches display, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the ZTE nubia V18 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.5 x 7.8 mm (6.25 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~77.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); nubia UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | To be confirmed |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Red |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia V18 released?
The ZTE nubia V18 was announced 2018, March.
What is the ZTE nubia V18's display size?
The ZTE nubia V18 has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
What camera does the ZTE nubia V18 have?
The ZTE nubia V18 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the ZTE nubia V18 battery capacity?
The ZTE nubia V18 has a 4000 mAh battery.
Does the ZTE nubia V18 support 5G?
No, the ZTE nubia V18 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE nubia V18 run?
The ZTE nubia V18 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia V18?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia V18 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN