ZTE nubia Z18 mini
6.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1080×2160
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE nubia Z18 mini is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3450 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE nubia Z18 mini at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 70.6 x 7.6 mm (5.83 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); nubia UI |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 24 MP, f/1.7, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Provence Edition, Ying Yu powder, Celadon blue, Diamond black, Glacier White |
| Models | NX611J |
| Price | About 288 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia Z18 mini released?
The ZTE nubia Z18 mini was announced 2018, April.
What is the ZTE nubia Z18 mini's display size?
The ZTE nubia Z18 mini has a 5.7 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia Z18 mini have?
The ZTE nubia Z18 mini comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia Z18 mini have?
The ZTE nubia Z18 mini is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia Z18 mini have?
The ZTE nubia Z18 mini features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the ZTE nubia Z18 mini battery capacity?
The ZTE nubia Z18 mini has a 3450 mAh battery.
Does the ZTE nubia Z18 mini support 5G?
No, the ZTE nubia Z18 mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia Z18 mini run?
The ZTE nubia Z18 mini runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia Z18 mini?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia Z18 mini at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.