ZTE nubia Z18
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE nubia Z18 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3450 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE nubia Z18 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 72.6 x 8.6 mm (5.85 x 2.86 x 0.34 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); nubia UI 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 24 MP, f/1.6, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/1.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No DTS HD sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Stary Night |
| Price | About 444 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia Z18 released?
The ZTE nubia Z18 was announced 2018, September.
What is the ZTE nubia Z18's display size?
The ZTE nubia Z18 has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia Z18 have?
The ZTE nubia Z18 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia Z18 have?
The ZTE nubia Z18 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia Z18 have?
The ZTE nubia Z18 features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the ZTE nubia Z18 battery capacity?
The ZTE nubia Z18 has a 3450 mAh battery.
Does the ZTE nubia Z18 support 5G?
No, the ZTE nubia Z18 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia Z18 run?
The ZTE nubia Z18 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia Z18?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia Z18 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.