ZTE Tempo Go
6.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE Tempo Go is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE Tempo Go at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 71.9 x 9.1 mm (5.73 x 2.83 x 0.36 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | N9137GO |
| Price | About 80 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE Tempo Go released?
The ZTE Tempo Go was announced 2018, February.
What is the ZTE Tempo Go's display size?
The ZTE Tempo Go has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE Tempo Go have?
The ZTE Tempo Go comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the ZTE Tempo Go have?
The ZTE Tempo Go is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the ZTE Tempo Go have?
The ZTE Tempo Go features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the ZTE Tempo Go battery capacity?
The ZTE Tempo Go has a 2200 mAh battery.
Does the ZTE Tempo Go support 5G?
No, the ZTE Tempo Go does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the ZTE Tempo Go run?
The ZTE Tempo Go runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the ZTE Tempo Go?
AppsApk's editorial team rates the ZTE Tempo Go at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.